Зимско задоволство: Топло чоколадо со Нутела

Зимско задоволство: Топло чоколадо со Нутела

Топлото чоколадо е еден од најпопуларните зимски десерти. Токму затоа и за максимално задоволство ви нудиме рецепт од само три состојки за божествено топло чоколадо со Нутела кое брзо и едноставно може да го подготвите во вашиот дом.


(0)-toplo-chokolado-so-nutela-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 470 милилитри млеко
  • 3 до 4 лажици Нутела
  • 1/8 лажица ванила
Начин на подготовка:

Ставете 120 милилитри од млекото и целата доза Нутела во мало тенџерче, загрејте ги на средна температура и мешајте сè додека добро не се соединат. Потоа додајте ја и ванилата и повторно измешајте. За крај, сипете го преостанатото млеко и мешајте на умерен оган сè додека не се стопат сите состојки. Топлото чоколадо турете го во шолја и по желба додајте шлаг, парчиња чоколадо, колачиња или цимет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар