Вкусен и здрав сендвич со салата од авокадо и јајца

Вкусен и здрав сендвич со салата од авокадо и јајца

Што планирате денес за ручек? Ви го препорачуваме овој одличен сендвич!

Потребни состојки:
 • 8 големи јајца
 • 113 грама мајонез
 • 113 грама павлака
 • 1 супена лажица сенф
 • 1 лимон, исцеден
 • 1 супена лажица алкохолен оцет
 • 3 супени лажици свеж копар, исечкан
 • 3 супени лажици свеж магдонос, исечкан
 • 2 супени лажици свеж босилек, исечкан
 • Сол
 • Бибер
 • 2 супени лажици каперси
 • 3 стапчиња целер, исечкан
 • 1 кромид, тенко исечкан
 • 1 авокадо, исечкано
 • 8 парчиња леб од цело зрно
 • 1 домат, тенко исечкан
 • 4 големи листови марула
Начин на подготовка:

Сварете ги јајцата на среден оган. Потоа исцедете ги јајцата и измијте ги со ладна вода. Дозволете им целосно да се оладат, а потоа излупете ги, исечкајте ги и ставете ги во сад со средна големина.

Во друг сад, помал, измешајте ги мајонезот, јогуртот, сенфот, сокот од лимон и оцетот. Измешајте ги добро, па додајте ги сите зачини.

Сипете ја мешавината врз јајцата и потоа додајте ги каперсите, целерот, кромидот и авокадото. Нежно измешајте за да се комбинираат сите состојки.

Поделете ја добиената салата на 4-те лепчиња, па наредете ги патлиџаните, марулата и останатите 4 парчиња одозгора.

Пробајте го и овој вкусен вегетаријански сендвич со сирење!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар