Рецепт за салата со пилешко, ориз и печурки

Рецепт за салата со пилешко, ориз и печурки

Станува збор за салата која е лесна за подготовка, а највкусна кога е ладна. Во продолжение прочитајте го рецептот.

Рецепт за салата со пилешко, ориз и печурки

Потребни состојки:

  • 500 грама печурки
  • 250 грама ориз
  • 250 грама пилешко бело месо
  • 200 грама слатка пченка
  • 5-6 кисели краставички
  • 300 грама мајонез
  • павлака
  • оригано
  • сол и црн пипер

Начин на подготовка:

Сварете го пилешкото бело месо, испржете ги печурките и сварете го оризот со слатката пченка. Кога пилешкото ќе се олади, исечкајте го на ситни парчиња, а печурките исечкајте ги на поголеми коцки. Оризот и слатката пченка добро исцедете ги. Измешајте ги сите три состојки, додадете ситно сечкани кисели краставички, мајонез, павлака и оригано. Додадете сол и црн пипер по вкус. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот предлог за вашето денешно мени, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за летна салата за слабеење што ќе ве држи сити подолго време.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар