Летна салата за слабеење што ќе ве држи сити подолго време

Ако сакате да изгубите некое кило, додека истовремено се храните здраво и не гладувате, пробајте ја оваа одлична летна салата!

Потребни состојки:
 • 50 грама киноа
 • Пилешки гради (едно парче)
 • 3 средни моркови
 • Неколку поголеми листови кељ
 • Неколку поголеми листови марула
 • 1 свежа пиперка
 • 4 лажици маслиново масло
 • 4 лажици оцет
 • 1 лажичка сенф
 • Сол
 • Бибер
 • Чаткасти плодови
Начин на подготовка:

Подгответе ја киноата според упатствата, оставете ја да се олади и потоа префрлете ја во чинијата каде што ќе ја правите салатата. Исечкајте ги пилешки прсти на мали парчиња и испржете ги во малку зејтин. Кога ќе бидат готови, додајте ги во садот со киноата. Исечкајте ги морковите на тенки кругови и пропржете ги во маслото од пилешките гради. Исечкајте го кељот, марулата и пиперката. Додајте ги на останатите состојки.

На крај, направете дресинг од маслото, оцетот, сенфот, биберот и солта. Добро измешајте ги сите состојки и додајте ги јатките по ваш избор, претходно ситно исечкани. Прелијте го сосот преку салатата и добро промешајте.

Совет: Пилешкото месо може да биде заменето со риба. За најдобар вкус, одберете лосос или туна.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар