10 симптоми што се појавуваат во раната фаза од Алцхајмеровата болест

10 симптоми што се појавуваат во раната фаза од Алцхајмеровата болест

Вчера, 21-ви септември, беше Светски ден на борбата против Алцхајмеровата болест. Ова е дегенеративно нарушување на мозочната кора кое се појавува кај сè повеќе и повеќе луѓе кои имаат над 60 години.

10 симптоми што се појавуваат во рана фаза од Алцхајмер

Алцхајмеровата болест е многу честа – дури 2 од 10 луѓе во нивните 60-ти ги покажуваат првите знаци на Алцхајмер. Сепак, ако се препознае навреме, болеста може да се забави и ублажи. За да си помогнете себеси или на некој друг, не би требало да ги игнорирате овие 10 симптоми.

  • Невообичаена збунетост
  • Нагло менување на расположението
  • Често чувство на бес и нервоза
  • Желба да бидете сами
  • Тешко помнење и учење на нови нешта
  • Тешкотии во комуникацијата
  • Забавени реакции
  • Постојан замор и недостаток од енергија
  • Отежнато извршување на секојдневните обврски
  • Тешкотии при разбирањето едноставни нешта и зборови

Дознајте и како можете да го одржите мозокот здрав до длабока старост.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар