Рецепт за слатко од мандарини - деликатес што досега не сте го вкусиле

Рецепт за слатко од мандарини – деликатес што досега не сте го вкусиле

Пробајте сосема нов и неочекуван вкус.

Рецепт за слатко од мандарини - деликатес што досега не сте го вкусиле

Потребни состојки:

  • 6 кг мандарини, излупени
  • 200 грама шеќер
  • 2,3 литри вода

Начин на подготовка:

Излупете ги мандарините и отстранете колку што е можно повеќе влакна. Поделете ги мандарините на парчиња или оставете ги цели ако сакате (не заборавајте да го извлечете белиот дел од средината).

Цврсто наредете ги во тегли за конзервирање.

Загрејте ги водата и шеќерот во тенџере и промешајте за да се растопи шеќерот. Прелијте ги мандарините со шеќерниот сируп додека е топол.

Затворете ги теглите цврсто со капак. Ако сакате да ги пастеризирате мандарините, варете ги во вода, околу 10 минути.

Прочитајте како да направите слатко од лубеница.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар