Рецепт за печен сладок компир со мед

Рецепт за печен сладок компир со мед

Овој рецепт за печен сладок компир со мед е многу побрз начин за подготовка на сладок компир отколку традиционалниот метод на печење. Наместо да мора да ги печете повеќе од еден час, со оваа техника, вашите компири ќе бидат готови за половина од времето!

Рецепт за печен сладок компир со мед

Потребни состојки:

  • 4 слатки компири со средна големина
  • 1 лажица путер за секој сладок компир
  • 2 лажички мед за секој сладок компир

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги слатките компири во големо тенџере и ставете вода. Свртете ја топлината на средно висока. Откако водата ќе почне да врие, намалете ја топлината и ставете го капакот на тенџерето. Оставете да врие 20 минути.
  2. Извадете ги слатките компири од тенџерето и ставете ги на плех за печење. Печете во загреана рерна на 170 степени Целзиусови околу 10 минути. Проверете дали се меки со вметнување чепкалка за заби.
  3. Ставете ги компири во сад за сервирање или на одделни чинии. Направете процеп во секој сладок компир. Додадете путер и мед и уживајте!

Можеби ќе сакате да ги пробате и овие колачиња со вкус на кокос кои им успеваат на сите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар