Рецепт за фокача: Како да направите италијанска погача?

Рецепт за фокача: Како да направите италијанска погача?

Набавете добро вино, направете фокача и опуштете се.

Рецепт за фокача: Како да направите италијанска погача?

Потребни состојки:

  • 500 грама брашно
  • 15 грама квасец
  • малку шеќер
  • сол
  • 350 милилитри топла вода
  • маслинки
  • шери домати
  • босилек

Начин на подготовка:

Ставете ги брашното, квасецот, водата и малку шеќер во еден сад и месете додека не добиете мазно и меко тесто. Оставете да отстои додека не се дуплира.

Исечете ги доматите и маслинките. Развлечете го тестото во круг. Додајте ги маслинките и доматите, малку сол и босилек. Печете 20-25 минути на температура од 180 °С. Премачкајте со маслиново масло во кое ќе ставите чешне лук и свеж рузмарин.

Погледнете како да направите палачинки со ладен прелив од кафе и вкус на бадем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар