Оваа реченица ќе ве смири кога се чувствувате вознемирено

Оваа реченица ќе ве смири кога се чувствувате вознемирено

Колку пати сте помислиле дека морате да направите нешто? Постои само една мисла што ве одделува од целосниот внатрешен мир.

Есента може да биде убава. Во сите свои бои и кафеави нијанси. Но, тоа со себе носи и некои лоши обврски и враќањето кон нив, реалноста, луѓето што можеби сте успеале да ги избегнете во текот на летото, семејните обврски. Реченици како „морам да започнам да вежбам“, „треба да ја сменам фризурата“, „треба да започнам да јадам подобро“, „треба да одам да купувам есенска облека“. Тоа е само низа мали нешта на кои некои од нас се принудени несвесно. И тогаш ќе си одиш за еден ден, и за една недела, со илјада „мора“ во главата.

Оваа реченица ќе ве смири кога се чувствувате вознемирено

Првото нешто што секој психолог ќе ви го каже е дека старите навики се менуваат или се создаваат нови, малку по малку, чекор по чекор. Никој не може да започне да вежба три пати неделно наеднаш или да престане да јаде месо денес. Првичната идеја најчесто ќе исчезне како што пристигнала. За почетниците, ако сакате да направите какви било промени во вашиот живот и сакате тие да бидат долгорочни, започнете од малите работи. Движете се бавно кон излезот од зоната на удобност и така нема да ја уништите вашата среќа, а потоа со текот на времето, како што ќе се навикнете, не се откажувајте.

А што е со „морањето“ на дневна основа? Ќе ви кажеме една тајна – дали знаете дека навистина не мора да направите ништо? Не верувате во тоа? Размислете за тоа. Светот нема да пропадне. Тоа најлошо сценарио во вашата глава гарантирано нема да се случи. За сè може да се преговара и да се организира. И, есента можете да ја поминете и во гардеробата од минатата сезона или можеби да најдете фризер каде што нема да го оставите целото богатство.

Така, следниот пат кога вашите мисли ќе бидат исполнети со сите овие идеи, желби и планови, застанете и кажете си – но, јас не морам да правам ништо од тоа. И запрашајте се што навистина ви носи среќа и што навистина ви се случува денес и како сакате да го поминете денот. Ова, ако ништо друго, ќе ви помогне да ги поставите приоритетите, но и да ве заштити од напади на паника или вознемиреност.

Прочитајте кои 7 креативни хобија треба да ги испробате оваа есен.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Остави коментар