Пристигнуваат ладни денови: Основни правила за нега на кожата

Пристигнуваат ладни денови: Основни правила за нега на кожата

За време на летото ја третираме кожата со разни препарати и применуваме разни методи со цел да изгледа помеко и поубаво, но сепак таа трпи штетно влијание од високите температури. Кога доаѓаат постудените денови, започнуваат други негативни влијанија, па затоа е неопходно да преземете одредени мерки на заштита со цел да ја подобрите состојбата на кожата и подобро да го заштитите целиот организам од студенилото. Постојат одредени правила и трикови што ќе ви помогнат да ѝ обезбедите на вашата кожа услови за подобро функционирање под многуте слоеви облека, додека истовремено таа остане мека и нежна во текот на целата есенска и зимска сезона.


Обрнете повеќе внимание на деколтето

Пределот на кожата кој се истакнува со деколтето за време на студените денови, покрај лицето и рацете, има потреба од дополнително внимание и негување. Токму затоа и ви предложуваме на деколтето и вратот да нанесете од истата крема што ја ставате на лицето. Така ќе бидете сигурни дека кожата е заштитена.

Одете на масажа барем еднаш месечно

Масажата е корисна за повеќе нешта – вие ќе се опуштите и ќе се релаксирате, ќе ги отстраните знаците на умор, додека истовремено и ќе делувате на микроциркулацијата, односно ќе ги активирате процесите одговорни за регенерација на кожата и под површинскиот слој.

Туширајте се навечер

За време на летото, на сите им одговара будењето со млаз вода. Но, кога е ладно, туширањето би требало да биде вечерна навика. Ова не само што ќе ја заштити вашата кожа, туку ќе влијае позитивно и на вашето здравје.

Дозволете ѝ на кожата да дише

Како што веќе спомнавме, во текот на летото, со отсуството на повеќеслојната облека, кожата постојано дише. Додека пак, во зимскиот период оваа функција е често нарушена. Токму затоа и по туширањето (барем привремено), нанесете масло на влажното тело и оставете кожата сама да се исуши.

Прочитајте и како треба да се туширате во зима за кожата да ви биде убава.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар