Оваа година влијае дури и на нашата меморија, но еве неколку начини како да си помогнете

Оваа година влијае дури и на нашата меморија, но еве неколку начини како да си помогнете

Ако за време на карантинот тешко сте се сетиле да испратите некому мејл, да купите млеко или што друго треба да направите денес, па дури и претходната недела, вие не сте единствените. Сигурно се сеќавате на авантурите на почетокот на годината кога сè уште не бевме свесни која година не чека зад вратата. Иако се работи за анегдоти што можете да ги проверите со пријателите, Алцхајмеровото друштво во САД спроведе мини-студија која потврди дека сеќавањата на испитаниците и нивните најблиски се влошиле откако започнала изолацијата.

Оваа година влијае дури и на нашата меморија, но еве неколку начини како да си помогнете

Споделуваат дека дури и луѓето кои паметат одредени детали што се случиле пред 20 години, имаат проблеми со запомнување на работите во текот на овие месеци. Работата е во тоа што веќе немаме толку многу содржини во животот и споделуваме неколку бизарни анегдоти со помалку луѓе. Некој по грешка ви се јави и почна да зборува многу интимни работи? Дали запознавте нечија бивша со нов партнер? Всушност, ни недостасуваат сите тие мали разговори во канцеларијата, во училиштето или на забави после работа.

Ако не можеме да се дружиме толку многу и да разменуваме такви работи, може да не изненади што тие спомени не изгледаат кристално чисти во нашите умови. И кога ќе добиеме шанса да разговараме, едноставно имаме помалку да кажеме. Екскурзии, свадби, концерти се откажани, и покрај онлајн дружењето кое веројатно го имате со пријателите, се чини дека не вреди да се раскажуваат приказните што ги создавате сега (обично дома). И тогаш, сакале или не, ги заборавате. Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека причината за заборавањето е непроменливата околина.

Ако одите на работа, дури и на истата рута секој ден (иако психолозите ве советуваат понекогаш да ја менувате рутата за да ги активирате мозочните клетки), гледате нови работи, нешто слатко може да ви се случи и вашето тело почнува да обрнува внимание и апсорбира нови информации. Но, кога работите од дома, седејќи на исто место, изолирани од некој надворешен фактор што може да ви помогне да прицврстите некоја емоција, ја губите таа стимулација. Затоа, вашите денови се спојуваат во едно, што долгорочно придонесува за замор и вознемиреност.

За среќа, постојат неколку начини да ја активирате вашата меморија. Одење по нова улица, некоја нова креативна активност (обидете се, на пример, пресадување растенија или малку менување на изгледот на станот) и почести разговори со најблиските. Ако немате навика да зборувате, запишете ги своите мисли во дневник, барем една реченица за да ви го опише денот. Кога станува збор за обврските (било да е состанок следниот ден или купување леб и млеко од продавницата)создадете навика за пишување. Покрај тоа што имате список кој ќе ви го олесни денот, на хартија ќе ја имате и содржината на работите што ги правите секој ден и повеќе нема да чувствувате дека правите нешто – без оглед колку е малку. Оваа година е таква што најважното за нас е само да можеме да земеме длабок здив со затворени очи и да го исполниме денот колку што можеме.

Прочитајте за овие 7 грешки во хидратацијата што најверојатно ги правите и вие.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар