Каква енергија ќе ни донесе сезоната на знакот Вага и есенската рамноденица на 23 септември?

Каква енергија ќе ни донесе сезоната на знакот Вага и есенската рамноденица на 23 септември?

Од аспект на астролошката година, есенската рамноденица е времето кога почнуваат да се отвораат нови поглавја. Иако нема да стигнеме до крајот на ова патување до мартовската рамноденица, можеме да размислиме како стигнавме до оваа фаза од нашето патување и како би сакале да заврши.

Каква енергија ќе ни донесе сезоната на знакот Вага и есенската рамноденица на 23 септември?

И покрај тоа што немаме целосна контрола врз настаните во нашите животи, рамноденицата е добро време да ги споделиме нашите потреби со универзумот, себеси и другите.

Рамноденицата е време кога енергетската мрежа на планетите стекнува повисоки вибрации и хармонија. Универзумот силно реагира на рамнодениците, а тоа е нешто што дури би можеле да го видиме со промената на годишните времиња.

На северната хемисфера, природата почнува да го отфрла своето зелено руво, а на јужната хемисфера сè почнува да расте и цвета. Без разлика каде живеете, сите ние можеме да ја почувствуваме оваа промена во енергијата што тече низ нашите животи. Можеби ќе откриеме дека некои работи треба да се отфрлат, додека други да процветаат.

Ќе сфатиме што е најважно за нас, на што сакаме да трошиме енергија и во која насока сакаме да продолжиме. Ако се чувствуваме надвор од рамнотежа или сакаме да се споиме со енергијата на универзумот, поминувајќи време на отворено и поврзувањето со природата може да биде неверојатно лековито.

Септемвриската рамноденица, исто така, го означува почетокот на сезоната на Вага, хороскопски знак силно поврзан со воспоставувањето рамнотежа помеѓу давањето и примањето во нашите животи. Вагата ни помага подобро да ги сфатиме нашите односи со другите.

Дали ни се допаѓа кои сме кога сме околу одредени луѓе? Дали одредени луѓе нè поттикнуваат да го покажеме најдоброто од нас? Дали имаме врски кои се само обична забава? Дали има врски што изгледаат еднострани или односи што мора да ги одржуваме за да останеме професионални и да го зачуваме мирот? Врските често се наши најголеми учители. Ни требаат да напредуваме, да растеме и да разбереме кои сме навистина.

Ако сакате да продолжите со некои врски, рамноденицата и енергијата на сезоната на Вага може да бидат добро време за тоа. Мора да постои врска во вашиот живот за која често размислувате поради некоја причина – можеби се чувствувате како да ве гуши или ви помага да растете.

Прашањата подолу можат да ви покажат појасно како навистина се чувствувате за врската и на тој начин ќе ве поттикне да вложите повеќе време или да ставите крај. Одговорот е во вас и сами ќе го откриете…

  • Што се обидува да ве научи оваа врска?
  • Дали чувствувате дека оваа врска е кармичка врска? Ако е така, која е нејзината цел?
  • Дали сте можеби туѓа проекција во оваа врска или сакате работите да бидат поинакви од тоа што се?
  • Дали навистина слушате и комуницирате јасно во оваа врска или само претпоставувате?
  • Дали нешто треба да се промени во оваа врска и ако е така, дали таа промена може да дојде од вас?

Откако прочитавте за влијанието на есенската рамноденица и сезоната на знакот Вага, можеби ќе сакате да прочитате и како ќе ни влијае ретрограден Јупитер во Бик до 30 декември.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар