Најважните правила за нега на чувствителната област околу очите

Најважните правила за нега на чувствителната област околу очите

Областа околу очите е најтенка, многу кревка и деликатна и ја губи хидратацијата побрзо од кој било друг дел од кожата на телото или лицето. И, знаеме дека дехидрацијата доведува до забрзано стареење и до првите знаци на истото – најчесто во форма на брчки. И не, без оглед колку е навлажнувачки кремот за лице, не можете да го користите како крем за очи наменет за потполно различна кожа. Но, постои и посебен начин на нанесување на кремот во пределот околу очите.

Најважните правила за нега на чувствителната област околу очите

1. Изберете производ

Треба да изберете крем за очи во зависност од состојбата на вашата кожа. Ако веќе имате видливи брчки, изберете производи што содржат ретинол и пептиди, за темни кругови, состојки што ќе ја осветлат областа (ниацинамид).

2. Мијте ги рацете

Најдобар начин да нанесете крем за очи е со помош на прстите, па секако мора правилно да ги миете рацете за да не ширите бактерии околу оваа деликатна област. Исто така, поради свежо измиени раце, состојките од кремот подобро ќе навлезат во кожата, додека нема нарушувања како што се прашина или масла.

3. Користете ја вистинската количина

Секој производ е различен, но се става многу малку. Дури и ако не мислите дека е доволно, имајте на ум дека кремите за очи се многу повеќе концентрирани во состојки отколку остатокот од вашата нега на кожа.

4. Нанесете ја кремата правилно

Ставете малку крема на вашата дланка и натопете го прстот во неа, ставете ја кремата во точки до пределот околу очите. Започнете да ја нанесувате со потчукнување од долниот внатрешен дел на окото нанадвор, а потоа потчукнување до крајот на веѓите и на очниот капак, избегнувајќи неколку милиметри над трепките бидејќи кремот ќе се шири сам додека се топи и се апсорбира на лицето. Важно е да не ја истегнувате кожата, бидејќи истегнувањето предизвикува брчки и пукнатини во капиларите. Препорачливо е да го користите средниот прст за нанесување што ќе ви овозможи минимален притисок врз оваа чувствителна област на очите.

5. Научете кога да го користите

Иако повеќето креми за очи се користат наутро и навечер, тие ќе имаат најголем ефект доколку сте доследни. Ако сакате да го нанесувате само еднаш на ден, нека биде вечерта кога вашата кожа природно влегува во регенеративна состојба, во која кремата и дава само дополнителна нега и поттик заради состојките што ги има.

Прочитајте за оваа дневна рутина за нега на права коса.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар