Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојката, познат и како Розов октомври. Но, тој не е единствениот месец кога треба да се грижите за себе и да внимавате на ракот на дојката. Според Центарот за карцином „Џонс Хопкинс Кимел“, 40% од дијагностицираниот карцином на дојка е откриен од жени кои почувствувале грутки, што значи дека е клучно да се прават редовни самоиспитувања. Прочитајте како да направите преглед сами и кога треба да побараме помош од лекар ако откриете нешто необично.

Кога да проверите?

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Жените што се на возраст од 40 години и повеќе треба да прават клинички скрининг тестови наречени мамограми еднаш годишно, но жените на која било возраст можат да вршат самоиспитувања најмалку еднаш месечно. Најдобро време да го направите тоа е околу 3-5 дена по почетокот на менструацијата. Но, проверете дали го правите тоа на ист датум секој месец.

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Испитувањето треба да се направи додека гледате во огледало за да забележите какви било физички промени на градите. Исто така, испитувањето треба да се направи додека лежите во кревет. Многу жени сметаат дека најлесниот начин да ги почувствуваат градите е кога кожата им е влажна и лизгава, па затоа е добро да направите самоиспитување и додека сте под туш.

Како да проверите?

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Може да побарате визуелни знаци за кои можеби има потреба да бидат проверени од лекар. Постојат неколку начини да го направите ова:

 • Застанете со рацете во опуштена положба.
 • Кренете ги двете раце над главата, виткајќи се нанапред.
 • Наведнете се со рацете поставени на колковите.
 • Притиснете ги врвовите на градите нежно за да забележите дали има необична течност.

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Освен набљудувањето, треба да почувствувате и дали има нешто непознато што не може да се види со око. Користете ја десната рака за да ја почувствувате левата дојка и обратно. Може да ги движите прстите во овие 3 насоки:

 • одозгора надолу и одоздола нагоре
 • кружни движења
 • од едната страна на другата

Знаци дека можеби треба да ве прегледа доктор

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Еве на кои работи треба да внимавате при испитување на брадавиците:

 • ако има безбојна, млечна или жолта течност или крв
 • ако обликот на градите не е неправилен
 • ако положбата на врвовите е променета или изгледа како да тие да се турнати навнатре, наместо да излегуваат нанадвор
 • ако има осип, црвенило или оток

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Исто така, може да има знаци и на други делови од градите, како што се:

 • грутки на кој било дел од градите
 • дупчиња или набори на кожата
 • црвенило, рани, осип или оток на кожата

Останете смирени и одете на доктор

Како самостојно да го прегледате градите и 7 знаци што предупредуваат дека треба да одите на доктор

Запомнете дека е важно да не паничите ако најдете нешто необично. Имајте на ум дека 60-80% од грутките на дојките не се штетни. Но, секогаш треба да одите на преглед за да поставите дијагноза, само за да бидете сигурни.

Прочитајте кои 7 работи може да се случат со вашето тело во текот на зимата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар