Мајонез и чоколадо: Неспојлива комбинација на состојки што е многу вкусна

Мајонез и чоколадо: Неспојлива комбинација на состојки што е многу вкусна

Иако повеќето луѓе го поврзуваат мајонезот со солени јадења, кога тој е една од состојките во колачите, ги заменува јајцата и маргаринот. Затоа, не е изненадување што тортата со мајонез и чоколадо е многу вкусна.

Мајонез и чоколадо: Неспојлива комбинација на состојки што е многу вкусна

Потребни состојки:

  • 260 гр брашно
  • 100 гр какао
  • 1 и ¼ лажички сода бикарбона
  • ¼ лажичка прашок за печиво
  • 3 јајца
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр мајонез
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 220 мл вода

Начин на подготовка:

Измешајте ги брашното, какаото, прашокот за печиво и сода бикарбоната. Во посебен сад измешајте ги јајцата, шеќерот, ванилата и мајонезот со миксер, па додајте ги смесата од брашно и какао и водата и измешајте сè заедно.

Турете ја смесата во плех за печење намачкан со масло и набрашнет, а потоа печете на температура од 170 Целзиусови степени околу половина час.

За да ја направите тортата поубаво декорирана, можете да ја посипете со шеќер во прав или да ја премачкате со чоколадна глазура.

Погледнете како да ја направите оваа кремаста и вкусна торта со сладолед.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар