Ова е најдобрата летна торта: Кремаста и вкусна торта со сладолед

Ова е најдобрата летна торта: Кремаста и вкусна торта со сладолед

Потребни ви се само неколку намирници, а подготовката е многу едноставна.

Ова е најдобрата летна торта: Кремаста и вкусна торта со сладолед

Потребни состојки:

  • 170 грама чоколадни бисквити
  • 50 грама путер или маргарин
  • 100 грама црно чоколадо
  • 500 грама крем (обичен, растителен или од соја)
  • арома на ванила
  • 200 грама кондензирано млеко
  • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

Измелете ги бисквитите во блендер и префрлете ги во подлабок сад.

Додајте го растопениот путер и 1 лажица крем. Измешајте добро.

Ставете ја смесата во калап со дијаметар од 18 см, добро притиснете и израмнете.

Ставете 100 грама чоколадо и 100 грама крем во сад и стопете ги во микробранова печка.

Измешајте 400 грама крем и арома на ванила и додајте 200 грама кондензирано млеко.

Земете половина од кремот и додајте 2 лажици какао.

Формирајте кружни форми со темниот крем на основата во калапот и обложете ги со растопено чоколадо.

Наполнете ги дупките со бел крем и одозгора исцртајте со растопеното чоколадо.

Измазнете и премачкајте со чоколадо.

Ставете ја тортата во замрзнувач да стои неколку часа.

Извадете ја 20 минути пред сервирање.

Погледнете го и овој рецепт за домашен сладолед од малини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар