Рецепт за домашен сладолед од малини

Рецепт за домашен сладолед од малини

Направете домашен леден десерт од овошје и шеќер или мед.

Рецепт за домашен сладолед од малини

Потребни состојки (за 6 лица):

  • 500 грама свежи или замрзнати малини (делумно одмрзнати)
  • 150 грама шеќер (можете да користите мед наместо шеќер)
  • 375 милилитри слатка павлака
  • 1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Ставете ги малините во блендер и испасирајте ги. Потоа, ставете ги во сад, додајте го шеќерот и мешајте додека не се растопи и додека не добиете хомогена смеса.

Додајте ги слатката павлака и екстрактот од ванила и измешајте сè заедно. Турете ја смесата во сад и оставете ја во замрзнувачот додека не замрзне.

Погледнете како да направите златен сладолед за челичен имунитет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар