Како да ја заштитите косата од хлорот во базенот?

Како да ја заштитите косата од хлорот во базенот?

Покрај тоа што треба да ја заштитите вашата коса од УВ-зрачењето затоа што може да стане дехидрирана, сува и распукана, таа треба да се заштити и од водата од базенот полна со хлор.

Како да ја заштитите косата од хлорот во базенот?

Покрај тоа што хлорот од водата во базенот ги отстранува природните масла и влажноста од вашата коса, тој е полн со хемикалии кои можат да ја ослабат вашата коса и да ја променат нејзината боја ако е бојадисана. За среќа, постои решение што ќе ја заштити вашата коса од потенцијално оштетување и промена на бојата.

Тоа е регенераторот за коса. Пред да влезете во базен, нанесете регенератор на вашата коса што ќе биде голема бариера помеѓу хлорот и косата.

Како функционира оваа постапка?

Бидејќи хлорот ја извлекува влажноста од влакната, регенераторот природно ќе ги затвори кутикулите на косата и ќе ја остави косата нахранета. Улогата на регенераторот е да го подигне нивото на влажност и на хранливи материи, да ѝ обезбеди еластичност на косата и да ја омекне.

Најдобро е да користите регенератор што не мора да го плакнете, но исто така ќе ги добиете потребните хранливи материи од оние хранливи регенератори што се нанесуваат на косата при секое миење. Само внимавајте да не содржат алкохол и парфеми кои можат дополнително да ја исушат косата.

Иако регенераторот обично се става на влажна коса, можете да го нанесете и на сува коса – најважно е да го нанесете пред да дојдете во контакт со хлор.

Погледнете ги овие 5 модерни фризури што ќе сакате да ги пробате ова лето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар