Како вежбањето влијае врз мозокот?

Како вежбањето влијае врз мозокот?

Вежбањето не само што може да ви помогне да се справите со стресот туку и да го подобри вашето расположение но и да ја подобри работата на мозокот. Во продолжение откријте како вежбањето делува на мозокот.

Како вежбањето влијае врз мозокот?

Ја подобрува работата на мозокот

Вежбањето делува како суперхрана за мозокот и може значително да ја подобри когнитивната функција. Доволно е да одвоите 30 минути до 1 час дневно, а резултатите ќе бидат видливи за кратко време.

Го подобрува расположението

Вежбањето може да ви помогне да се чувствувате подобро. Ќе научите подобро да се справувате со стресот и да се соочувате полесно со секојдневните проблеми и тешкотии.

Може да го намали ризикот од деменција

Благодарение на вежбањето ќе се чувствувате помлади и посилни секој ден. Освен тоа, тоа може да придонесе за намалување на ризикот од деменција и другите когнитивни проблеми кои се појавуваат како резултат на стареењето.

Ја зголемува концентрацијата

Не можете доволно да се фокусирате на вашите обврски? Доволно е да направите пауза од работата и да отидете на прошетка во природа или да потрошите половина час во вежбање. И самите ќе се уверите дека резултатите ќе бидат веднаш видливи.

Откако прочитавте за врската помеѓу вежбањето и мозокот, можеби ќе сакате да прочитате и како тишината влијае врз мозокот.

Извор: allwomenstalk.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар