Рецепт за превкусни солени колачи со тиквички и сирење

Рецепт за превкусни солени колачи со тиквички и сирење

Тиквичките се вистински хит секое лето. Можат да бидат совршена закуска за појадок, ручек или вечера. Во продолжение прочитајте го нашиот рецепт за солени колачи со сирење и тиквички кои не само што се вкусни туку се и едноставни за приготвување.

Рецепт за превкусни солени колачи со тиквички и сирење

Потребни состојки:

  • 350 грама тиквички
  • 60 грама сирење
  • 50 грама лебни трошки
  • 30 грама пармезан
  • 2 лажици брашно
  • 1 јајце
  • ½ лажичка суво оригано
  • сол и бибер по желба
  • масло за печење

Начин на подготовка:

1. Изрендајте ги тиквичките и ставете ги во чиста крпа за да се исцеди вишокот вода.

2. Ставете ги исцедените тиквички во поголем сад и измешајте ги со ренданото сирење и јајцето.

3. Во смесата додадете ги лебните трошки и зачините.

4. Со раце обликувајте ги колачите со по една до две лажици од подготвената смеса додека не ја потрошите целата.

5. Колачите ставете ги во загреана рерна на 200 степени целзиусови и печете околу 20 минути или додека не поруменат и не станат крцкави.

6. Послужете со сос по желба. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за солени колачи со тиквички и сирење, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за англиска пита со тиквички.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар