Како правилно да го контурирате лицето следејќи го неговиот облик?

Како правилно да го контурирате лицето следејќи го неговиот облик?

Контурирањето на лицето во моментов е една од најпопуларните техники на шминкање, но за да се направи потполно правилно и да изгледа така како што треба, мора да се земат во обѕир некои детали, како што е на пример тенот или обликот на лицето. Затоа, доколку имате изразено блед тен, користете пудра, крема или молив во боја на шампањ и истата боја со примеси на розови тонови, додека личностите со маслинест или потемен тен треба да користат златни, односно тонови на боја на ќерамида. Сега погледнете како да го контурирате лицето според неговиот облик.

kako-pravilno-da-go-konturirate-liceto-sledejkji-go-negoviot-oblik-kafepauza.mk

1. Лице со облик на дијамант

Доколку имате лице со облик на дијамант треба да го контурирате во пределот на јаболчниците. Започнете од ушите и нанесувајте ја шминката до средина на јаболчниците. Хајлајтерот нанесете го под очите, во облик на превртен триаголник сè до пределот на веѓите, но и на средината на челото и брадата, за да ги пополните недостатоците на овие подрачја.

2-kako-pravilno-da-go-konturirate-liceto-sledejkji-go-negoviot-oblik-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар