10 зборови кои ќе направат да звучите попаметно на работното место

10 зборови кои ќе направат да звучите попаметно на работното место

Постои една посебна уметност која се занимава со совршениот избор на зборови во разни ситуации, а особено е значајна во кариерата. Работното место е идеална прилика да се прикажете во најдобро светло, а богатиот речник може многу да ви помогне во тоа. Секако, за да ги импресионирате колегите и шефот, вашите зборови треба да бидат професионални. Затоа, кога ќе ги изговорите важно е да звучат природно, да имаат смисла и другата личност да може да ги разбере. Погледнете кои се тие зборови.

0-10-zborovi-koi-kje-napravat-da-zvuchite-popametno-na-rabotnoto-mesto-kafepauza.mk

1. Каустично

Значење: Груб начин да кажете „саркастично“.

Синоними: остро, потсмешливо, непријатно.

Пример: Ми напиша имејл со каустичен тон.

Овој збор исто така значи „во состојба да запали или нагризе органско ткиво“ или „прекршување на паралелните зраци од закривена површина“, но мала е веројатноста овие две објаснувања да ги користите на работното место, освен ако не сте хемичар или физичар, па во тој случај овој поим не ви е ни малку непознат.

2. Идиосинкразија

Значење: Препознатлива или специфична карактеристика на поединец, место или нешто.

Синоними: необичност, настраност, ексцентричност.

Пример: Ах, гледам само уште една шармантна идиосинкразија на нашите печатачи. (сарказам)

3. Парадоксално

Значење: Има природа на парадокс – контрадикторност.

Синоними: контрадикторно, погрешно.

Пример: Знам дека оваа идеја звучи парадоксално, но верувам дека во моментов е најдоброто решение.

4. Опколување

Значење: Да предизвикате постојан проблем за некоја личност, бизнис и сл.

Синоними: малтретирање, опсипување.

Пример: Кога ќе се опколи училишниот систем, тој не може да продолжи да се развива во таа насока.

5. Влошување

Значење: Да се направи поголем проблем или кога лошата ситуација или негативните чувства стануваат уште полоши.

Синоним: отежнување.

Пример: Разбирам дека се обидувате да помогнете, но она што го правите само ја влошува ситуацијата.

6. Дидактички

Значење: Се поврзува со наставниците, особено кога некој некого го третира на лицемерен начин.

Синоними: педантен, претерано љубезен, подлизурко.

Пример: Тој ќе беше добар избор за конференцијата, ако неговиот говор не беше толку дидактички.

7. Безопасен

Значење: Не е штетен.

Синоним: невин.

Пример: Нема потреба од дефанзивност, тоа е безопасно прашање.

8. Скржавост

Значење: Неволно трошење пари и употреба на ресурси.

Синоними: штедлив, скромен.

Пример: Во оваа кампања нема простор за скржавост.

9. Одолговлекување

Значење: Долго зборување, особено кога се хиперболизира нешто.

Синоним: убедување.

Пример: Тешко е да го гледаш како зборува и одолговлекува за промените, кога нашите внатрешни процеси се сè уште во неред.

10. Самодоверба

Значење: Самодоверба или увереност, посебно во тешки ситуации.

Синоними: држење, сталоженост.

Пример: Тоа беше напнат состанок, но колегата одлично се снајде затоа што беше полн со самодоверба.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар