Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

Постојат три начини на кои можете да ги засукате ракавите: кежуал, италијански и морнарски стил.

1. Кежуал стил

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

 1. Откопчајте ги копчињата.
 2. Префрлете ја манжетната назад.
 3. Свиткајте ја назад така што ќе добиете нов крај на ракавот.
 4. Повторувајте ја истата постапка додека ја добиете посакуваната должина.

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

2. Италијански стил

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

 1. Откопчајте ги копчињата.
 2. Превиткајте го ракавот малку поназад и поблизу до лакотот.
 3. Потоа превиткајте го ракавот уште еднаш така што ќе се гледа околу една третина од манжетната.

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

3. Морнарски стил

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

 1. Ставете ја кошулата на рамна површина.
 2. Превиткајте го ракавот нагоре кај манжетната, а потоа продолжете да виткате нагоре.
 3. Исправете го превитканиот дел така што ќе нема набори.
 4. Повторете ја постапката додека ја добиете посакуваната должина.

Како правилно да ги засукате ракавите на кошулата?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар