4 интересни начини на кои можете да ги замените јаглехидратите со карфиол

4 интересни начини на кои можете да ги замените јаглехидратите со карфиол

Подобрете ја вашата исхрана така што ќе ги замените овие 4 секојдневни оброци со нови и здрави комбинации. Во ова видео можете да видите како карфиолот може да послужи како замена за јаглехидратите, а со тоа и да ви овозможи поздрав оброк и мала промена во вашата исхрана.

1. Похован кашкавал – Пуштете ја рерната да се загрее на 220 степени. Иситнете го карфиолот во процесор за храна, а потоа исцедете ја течноста од него. Потоа измешајте го со јајце и моцарела и формирајте мали квадратчиња од смесата. Поставете ги на хартија за печење и печете сè додека не добијат златна боја. Откако ќе завршите, поставете еден ред кашкавал помеѓу нив и испржете ги.

2. Вегетаријански пржен ориз – Ставете го карфиолот во процесор за храна и потоа испржете го. Истовремено испржете го и зеленчукот. Потоа направете дупка во карфиолот во средината и додадете го јајцето, па зеленчукот. Добро измешајте.

3. Вкусни топчиња – Загрејте ја рерната на 200 степени. Сварениот карфиол ставете го процесор за храна, а потоа претурете го во голем сад. Во садот додајте и јајце, зеленчук, кашкавал и лебни трошки. Од смесата направете мали топчиња и потоа поставете ги на хартија за печење. Печете додека не станат златни.

4. Макарони и кашкавал – Ставете го карфиолот во тенџере. Во друго тенџере измешајте млеко, рендан чедар кашкавал, уште повеќе чедар кашкавал и кромид. Мешајте сè додека состојките не се стопат, а потоа додајте ги во тенџерето со карфиолот. Гответе на тивко околу 3 часа.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар