Ем брзо ем вкусно: Рецепт за пица тост

Ем брзо ем вкусно: Рецепт за пица тост

Датум: 07 мар 2022
Коментари: исклучени

Тајната на италијанската пица се состои во совршеното тесто кое е крцкаво однадвор, меко и сочно одвнатре и се карактеризира со идеална количина сос од домати, кашкавал и други додатоци. Ако немате време за тестото, можете да импровизирате на кришки од леб. Можете да користите секаков вид леб, но најдобрите резултати ќе ги постигнете со бел леб.

Ем брзо ем вкусно: Рецепт за пица тост

Потребни состојки:

  • 4-6 кришки бел леб
  • 200 мл сос за пица
  • 200 гр рендан кашкавал
  • салама по желба
  • суво оригано
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови.

2. Намачкајте го лебот со малку маслиново масло. Потоа премачкајте го со сосот за пица, додадете рендан кашкавал, салама и други состојки по желба како печурки, маслинки, кулен, пршута или сланина.

3. Ставете ги лепчињата во рерна сè додека лебот не се потпече и кашкавалот не се стопи. Послужете ги топли. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за тост пица, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за меки пица ролнички од лиснато тесто.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини