Без јаглехидрати: Рецепт за освежувачка салата со тиквички и сирење

Без јаглехидрати: Рецепт за освежувачка салата со тиквички и сирење

Ако во моментот се придржувате до план за исхрана во којшто нема простор за јаглехидрати или сакате да направите неколку измени во вашето мени, пробајте ја оваа брза и вкусна летна салата, која е соодветна за речиси секоја диета.

Без јаглехидрати: Рецепт за освежувачка салата со тиквички и сирење

Потребни состојки:

  • 1 зрело авокадо
  • 1 чаша варен грашок
  • 1 тиквичка со средна големина
  • 1 мала свежа краставица
  • 100 грама фета сирење
  • половина калинка
  • неколку лисја магдонос
  • 3 лажици пржени семки од тиква
  • сол, бибер, маслиново масло и оцет
  • јогурт и сладок чили сос за прелив

Начин на подготовка:

1. Сварете го грашокот и оставете го да се излади. Излупете ја тиквата, измијте ја и потоа изрендајте ја на тенки парчиња, исечете ја на ленти со нож или претворете ја во „шпагети“ со помош на спирализатор. Направете го истото и со краставицата и со авокадото. Излупете ја калинката и извадете ги семките од неа.

2. Ставете го зеленчукот во поголем сад, додајте сол и бибер, масло и оцет и измешајте сè. Исечете го фета сирењето на мали коцки и додајте го во салатата, а потоа повторно измешајте малку. Исечете ги измиените лисја од магдонос и на крај посипете ја салатата со сечкан магдонос, калинка и семки од тиква.

3. Во сад измешајте неколку лажици јогурт и малку сладок сос од чили, во зависност од тоа колку лут прелив сакате да добиете. Послужете го преливот со салата.

Погледнете како да направите вегетаријански бургери од киноа и спанаќ.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар