4 витамини за поквалитетен секс

Проверете кои витамини се директно поврзани со квалитетот на вашиот сексуален живот…4 витамини за поквалитетен сексАвстралиски истражувачи утврдиле дека недостатокот на А, Ц, Е и комплексот Б витамини, доведува до намалување на половите хормони во организмот, а како резултат на тоа се намалува либидото. Во консултација со вашиот лекар, одберете во каква форма ќе ги надополните овие витамини, а ние ќе ве потсетиме на храната, која изобилува со нив:

Витамин А – рибино масло, путер, павлака, жолчка од јајце, морков, лист од брокула, спанаќ, тиква, диња, папаја.

Витамин Б1, Б5 и Б12 – риба, компир, банани, кафеав ориз, житарици, јајца, месо, млечни производи.

Витамин Ц – лимон, киви, свежи јагоди, шипинка, портокал, грејпфрут, магдонос.

Витамин Е – киви, манго, кајсии, домати, спанаќ, ореви, семки од сончоглед, житарици.

Интересен податок е и тоа што зајакнувајќи го либидото, витамините ја „ослабнуваат“ потребата од алкохол и од цигари. Со зголемувањето на хормонот на љубовта, се намалува интересот за овие пороци.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар