Жените поседуваат моќ: 20 портрети на храбри жени кои се впишале во историјата

Жените поседуваат моќ: 20 портрети на храбри жени кои се впишале во историјата

Мажите отсекогаш биле синоним за моќ и храброст, а местото на жените отсекогаш било во кујната и со децата. Но храброста не е карактеристика само на мажите. Во текот на историјата положбата на жените еволуирала, па дури во 20-тите години на минатиот век жените како Роза Луксембург и Клара Цеткин успеале да стекнат права на работа, едукација и слично, кои претходно биле строго забранети.

0-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk_

Ова е една похрабра слика која ги отсликува жените како еднакви со мажите, а можеби дури и похрабри од нив. Погледнете ги овие 20 жени кои одлучиле да го ризикуваат својот живот, а со тоа и да се впишат во историјата.

1. Ни небото не е граница

Маргарет Бурк – Вајт качена на врвот од зградата Крајслер во 1930 т.е. годината кога ја отвориле. Со повеќе од 300 метри висина, овој облакодер во арт деко стил е највисоката градба до 1931, кога била свечено отворена зградата Емпајр Стејт Билдинг.

1-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

2. Маратонска жена

Во 1967, Кетрин Свицер е првата жена која го истрчала Бостонскиот маратон. И покрај напорите на Џон Семпл да ѝ го откине бројот, таа успешно го завршува маратонот.

2-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

3. Храбар потег

Олимпијката Гертруд Едерл на 6 август 1936 станала првата жена која целосно го препливала Англискиот канал.

3-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

4. Жени во униформи

Уште првата година кога на жените им било дозволено да се придружат на војската (1918), група жени влегуваат во Американската морнарица.

4-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

5. Спремна на сѐ

106-годишна Американка е спремна да го брани својот дом за време на протерувањето на Американците од Баку, Азербејџан што започнало во 1990.

5-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

6. Верба и храброст

Муслиманка ја крие жолтата ѕвезда на нејзината комшивка Еврејка под својот вел во Сараево, 1941.

6-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

7. Летачки желби

Жени-пилоти пред тргнување за време на Втората светска војна.

7-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

8. „Вини заварувачката“

„Вини заварувачката“ e име коe им се давало на околу 2.000 жени за време на војната. Оваа слика е направена на Американското бродоградилиште во 1943.

8-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

9. Кошаркарски соништа

Универзитетот Смитс е првата образовна институција која имала сопствен женски кошаркарски тим (околу 1902 година).

9-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk

10. Фри стајл

Елен О’Нил – првата професионалка во возење скејтборд во 1976.

10-zenite-poseduvaat-mok-20-portreti-na-hrabri-zeni-koi-se-vpisale-vo-istorijata-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар