Присилно разделени по 62 години љубов: Солзите на овие баба и дедо ќе ги трогнат и најрамнодушните!

Присилно разделени по 62 години љубов: Солзите на овие баба и дедо ќе ги трогнат и најрамнодушните!

83-годишниот Волф Готчок и неговата 81-годишна жена Анита се запознале како тинејџери во еден германски станбен блок и биле неразделни целиот нивен живот. Но, дошло време да се преселат во дом за стари лица. Ниту еден дом во канадскиот град Сари, каде што се преселиле во младоста, не можел да ги прими и двајцата, па последните 8 месеци овој пар живее одвоено.

Присилно разделени по 62 години љубов: Солзите на овие баба и дедо ќе ги трогнат и најрамнодушните!

Секој втор ден, членови од семејството ја носат Анита да го види саканиот кој е оддалечен 40 минути возење со автомобил. Тој е во ран стадиум на деменција, а таа станува сѐ повеќе неподвижна.

Разделбата многу тешко ги погодила и секогаш кога конечно ќе се видат, почнуваат да плачат. Семејството е очајно.

Присилно разделени по 62 години љубов: Солзите на овие баба и дедо ќе ги трогнат и најрамнодушните!

„Баба ми сега не може ни да го бакне за добра ноќ. Тој ја нарекува со разни прекари како ’глувче мое мало’ секогаш кога ќе ја види“, рекла една од внуките.

Сега кога памтењето на Волф се влошува, а семејството дознало дека боледува и од лимфома, потребно е последните денови да ги помине со неговата жена. Властите преземаат сѐ што можат за овој случај да стане приоритет и повторно да ги соединат заљубените сопружници.

Присилно разделени по 62 години љубов: Солзите на овие баба и дедо ќе ги трогнат и најрамнодушните!

Погледнете го следново видео од збогувањето на овие двајца вљубени кое несомнено ќе ги стопи и најладните срца.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар