Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Низ целиот свет постојат голем број историски места кои сведочат за постоењето на некои стари цивилизации. Овие места ни помагаат да научиме и да дознаеме за нивниот начин на живеење, нивната култура, традиција, начин на функционирање и многу други работи. Овие места се сметаат за светско наследство и денеска преставуваат прекрасни дестинации за авантуристи.

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Ангкор, Камбоџа

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Баган, Мјанмар

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Кападокија, Турција

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Хампи, Индија

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Мачу Пикчу, Перу

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Мон Сен-Мишел, Франција

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Петра, Јордан

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Пирамидите во Гиза, Египет

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Акрополис, Грција

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Велигденскиот остров, Чиле

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Сигирија, Шри Ланка

Прекрасни места кои се сметаат за светско наследство

Тулум, Мексико

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар