Предизвик за читање книги во 2015 година

Предизвик за читање книги во 2015 година

Новата година со себе носи и нови предизвици, па токму затоа сме сигурни дека овој предизвик многу ќе им се допадне на љубителите на книгите. Почнувајќи од 1-ви јануари, имате точно 365 дена во годината со цел да ги завршите овие мали мисии. Подготвени сте?

Предизвик за читање книги во 2015 година

 1. Книга која има повеќе од 500 страници
 2. Класична романса
 3. Книга според која направиле филм
 4. Книга која е објавена оваа година
 5. Книга која има бројка во насловот
 6. Книга која е напишана од автор помлад од 30 години
 7. Книга со ликови кои не се луѓе
 8. Смешна книга
 9. Книга од женски автор
 10. Мистерија или трилер
 11. Книга која има наслов со еден збор
 12. Книга со неколку кратки раскази
 13. Книга чие дејство се одвива во друга држава
 14. Книга која не е фикција
 15. Популарна книга која била прво дело на авторот
 16. Книга од автор кој го обожавате, но која никогаш досега не сте ја прочитале
 17. Книга која ви ја предложил пријател
 18. Книга која освоила Пулицерова награда
 19. Книга која е базирана на вистинска приказна
 20. Книгата која се наоѓа на дното на вашата листа за читање
 21. Книга која ја обожава вашата мајка
 22. Книга која ве плаши
 23. Книга која е постара од 100 години
 24. Книга која е базирана целосно врз насловната
 25. Книга која сте требале да ја прочитате во училиште, но не сте го направиле тоа
 26. Мемоар
 27. Книга која можете да ја прочитате за еден ден
 28. Книга со антоними во насловот
 29. Книга чие дејство се одвива онаму каде што отсекогаш сте сакале да одите
 30. Книга која излегла годината кога сте се родиле
 31. Книга со лоши критики
 32. Трилогија
 33. Книга од вашето детство
 34. Книга со љубовен триаголник
 35. Книга чие дејство се одвива во иднината
 36. Книга чие дејство се одвива се одвива во средно училиште
 37. Книга која вклучува боја во насловот
 38. Книга која ќе ве расплаче
 39. Книга со магија
 40. Графички роман
 41. Книга од автор кој никогаш претходно не сте го читале
 42. Книга која сте ја купиле, но досега не сте ја прочитале
 43. Книга која оригинално била напишана на друг јазик
 44. Книга чие дејство се одвива за време на Божиќ
 45. Книга напишана од автор кој ги има вашите иницијали
 46. Драма
 47. Книга која била забранета
 48. Книга според која е направена ТВ серија
 49. Книга која сте ја почнале, но која никогаш не сте ја завршиле
 50. Книга која е напишана на вашиот мајчин јазик

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар