Најпознатите цитати на Ал Капоне

Најпознатите цитати од Ал Капоне

Кралот на подземјето, Ал Капоне (Алфонс Габриел Капоне), покрај со криминалот и оружјето умеел и со зборовите…Најпознатите цитати од Ал Капоне

„Капитализмот е легитимен ‘рекет’ на владејачката класа.“

„Еднаш во рекетарството, секогаш во него.“

„Многу повеќе можете да добиете со љубезни зборови и со пиштол, отколку само со љубезни зборови.“

„Прохибицијата не носи ништо друго, освен проблеми.“

„Кога јас продавам алкохол, тоа го нарекуваат шверц, а кога моите патрони го служат на Lake Shore Drive, тогаш тоа го нарекуваат гостопримство.“

„Јас сум како и секој друг човек. Сè што правам е снабдување на побарувачката.“

„Ме обвинуваат за секој смртен случај, освен за листата на жртви од светската војна.“

„Сега ми е јасно зошто тигрите ги јадат своите малечки.“

„Ја изградив мојата организација на база на страв.“

„Гласај рано и гласај често.“Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. Milan Reply

    Ok e sve ,samo ako moze font da ga smenite

Остави коментар