Престанете да плачете со само еден потег

Престанете да плачете со само еден потег

Нема ништо лошо во плачењето, но понекогаш солзите ни доаѓаат на очите во време кога не сакаме да се случи тоа. Има моменти кога сме излезени некаде, на факултет, на работа и слично, па не сакаме да привлекуваме внимание на себе. Не е лесно да се запрат солзите, но има неколку точки на телото кои можат многу да го забрзаат тој процес.

Престанете да плачете со само еден потег

Без разлика каде се наоѓате, ако очите почнат да ви солзат а вие не го сакате тоа, силно штипнете ја кожата помеѓу палецот и показалецот на раката или по средината на носот. Болката што ќе ја почувствувате ќе го дефокусира мозокот од она што ве тера да плачете и ќе престанете со тоа. Овој метод, за жал, не функционира кога сте премногу тажни и тогаш ништо не може да ги спречи солзите, но може да ви помогне и побргу да се разбудите наутро.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар