Можете ли да гo решите најкраткиот тест за интелигенција?

Можете ли да гo решите најкраткиот тест за интелигенција?

Овој квиз е составен на Универзитетот Принстон во 2005 година од страна на психологот Шејн Фредерик. Целта му е да ја тестира вашата способност да го игнорирате претчувство и да размислувате побавно и порационално. Се разбира, за да ја докажете вашата генијалност, потребно е да одговорите точно на сите прашања. Но, исто важна е и брзината. Побрз одговор значи поголема интелигенција.

mozhete-li-da-go-reshite-najkratkiot-test-za-inteligencija-kafepauza.mk

1. Бејзбол палка и топче заедно чинат 1,10 долари. Палката чини 1 долар повеќе од топчето. Која е цената на топчето?

2. Ако на 5 машини им се потребни 5 минути да направат 5 играчки, колку време ќе им биде потребно на 100 машини да направат 100 играчки?

3. Во едно езеро има цветови. Секој ден бројот на цветови дупло се зголемува. Ако се потребни 48 денови за цветовите да го покријат целото езеро, колку време е потребно за да покријат половина езеро?

Погледнете ги одговорите на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар