Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението?

Вашата спална соба треба да биде мирна. Но, многу често таа станува простор на звуци на кликање од вашиот лаптоп, шумови од телевизорот и вибрации од вашиот смартфон. И покрај тоа што ќе биде потребно труд и дисциплина за да почнете повторно да ја третирате вашата спална соба како оазата која навистина треба да биде, вие можете побрзо да го постигнете тоа со помош на овој едноставен трик…

(1) Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението?

Бојадисајте ја сино. Сината боја предизвикува чувства на мир, смиреност и спокој, истовремено правејќи ја таа да изгледа поголемо. Различни нијанси на сина исто така покажале и дека таа го намалува крвниот притисок. Во една студија од 2013 година се открило дека луѓето спиеле подолго во сина спална соба отколку во било која друга боја. Собата со сини ѕидови делува поголемо, просторно и ни помага да спиеме поквалитетно. Зарем треба да се каже нешто повеќе?

Кејти Рејнолдс, експерт за дизајн, препорачува декорирање на вашата спална соба со три различни тонови на истата сина боја со цел да постигнете изглед кој ќе ви помогне полесно да се релаксирате. За најголем ефект, во вашата спална соба додајте кревет кој е целосно бел, од дизајнот до постелата. Вие исто така можете да комбинирате светли до средни нијанси на сина со бледо жолтеникава боја со цел да додадете малку топлина или пак светло сиви нијанси, доколку сакате да ги одржите нештата студени и смирени.

(2) Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението? (3) Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението? (4) Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението? (5) Која боја треба да биде вашата спална соба со цел да ви влијае позитивно врз расположението?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар