Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Серија ткаенини во светли бои оставени да се исушат на сонце кои се сушат пет до шест часа, а потоа се транспортираат понатаму. Повеќе од 500 луѓе работат на рачно фарбање на ткаенини во село каде скоро 90% од популацијата зависи од оваа активност. Овие фотографии ги направил аматерскиот фотограф Ратул Дар во селото Банти во Бангладеш.

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Фотографии кои ќе го обојат вашиот есенски ден: Еве како се фарбаат ткаенини рачно

Погледнете како овој уметник го прикажува контрастот помеѓу двата света во кои моментално живееме.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар