Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа - Part 2

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

Секако дека ако следбениците не ги лајкуваат и не коментираат на објавите, тие се безвредни. Па така, следниот чекор бил да се купи лажна заинтересираност.

„Откако собравме неколку илјади следбеници за секој профил, почнавме да купуваме лајкови и коментари“, открила агенцијата.

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

Mediakix плаќале по 12 центи за коментар и од 4 до 9 долари за 1.000 лајкови. За секоја фотографија, тие купувале од 500 до 2.500 лајкови и од 10 до 50 коментари. Целиот експеримент ги чинел околу 1.000 долари (700 долари за calibeachgirl310 и околу 300 долари за wanderinggirl).

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоаИнтересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

Откако calibeacjgirl310 и wanderinggirl достигнале по 10.000 следбеници (минималната бројка што е потребна за да ги привлече највлијателните маркетинг платформи), Mediakix почнале да ги пријавуваат за договори со спонзори.

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

„Обезбедивме вкупно 4 платени договори со брендови, по два за секој профил. Модниот профил направи договор со компанија за костими за капење и со национална компанија за храна и пијалаци. Профилот со патувања склучи договори со алкохолен бренд и со истата национална компанија за храна и пијалаци. За секоја кампања, ’влијателните’ профили добиваа парична компензација, бесплатни производи или и двете“, објасниле Mediakix.

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

Овие резултати се загрижувачки за сите што трошат пари на ваквите маркетинг кампањи. Инстаграмџиите со лажни следбеници и заинтересираност можат лесно да измамат брендови вредни повеќе милиони долари. Звучи премногу лесно, се согласувате? Би се обиделе вие со ваков начин на заработка?

Доколку и вие сакате да заработувате на ваков начин, дознајте како овој љубовен пар заработува по 9.000 долари за една фотографија на Инстаграм.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар