Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Многупати големите раси кучиња се всушност оние кои се далеку понежни кон луѓето и се повеќе приврзани кон семејството отколку нивните помали роднини.

Акита

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Ова куче е препознатливо по својата портокалова боја. Со својот достоинствен став, тоа му влева доверба на сопственикот и е подготвен храбро да застане покрај него. Ако барате куче на кое навистина може да се потпрете, оваа раса е вистинскиот избор за вас. Тие се прилично претпазливи и заштитнички настроени кон семејството.

Алјаски маламут

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Овие кучиња се многу послушни кога станува збор за заштита на семејството, но важно е навремено да се воспостави хиерархија со нив.

Анадолско овчарско куче

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Овие кучиња се карактеризираат со густо крзно кое ги штити од студ и од топлина. Како нивни сопственик, треба да бидете подготвени за многу чешлање. За возврат, тие ќе ви обезбедат најдобра можна форма на заштита. Од друга страна, овие кучиња воопшто не се пријателски настроени кон оние што не ги познаваат.

Белгиски овчар

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Овие крзнени суштества се многу разиграни, но и исклучително интелигентни, трудољубиви и истрајни.

Бернско планинско куче

Големи раси кучиња што се само големи плишени мечиња

Овие кучиња се познати по својата нежна природа и приспособувањето на речиси секоја ситуација. Ако се дресирани навреме, тие ќе ја извршат секоја ваша команда и ќе ве следат цело време.

Погледнете ги овие 7 раси кучиња чија убавина секогаш предизвикува воодушевување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар