5 митови за класичната венчавка во кои не треба да верувате

5 митови за класичната венчавка во кои не треба да верувате

Веројатно ќе размислувате за венчавка кога ќе ја сретнете личноста со која ќе сакате да живеете. И сигурно ќе има пријатели и познаници кои ќе ги потврдат вашите сомнежи поврзани со оваа церемонија.

Пред да се откажете од класичната венчавка, размислете двапати за да не се каете поради вашата одлука подоцна. И не верувајте во вообичаените митови поврзани со „кошмарите“ на класична венчавка.

5 митови за класичната венчавка во кои не треба да верувате

Мит број 1: Венчавката нема ништо да промени

Самата венчавка, во смисла потпишување на хартија може да не промени ништо, но церемонијата со читање на заветите – да. Едно е да отидете во општинската канцеларија и да се потпишете на парче хартија, и сосема друго е да ветите дека ќе бидете заедно со вашата сакана личност и во тага и во радост, во добро и лошо, во болест и здравје. И, ако вашите роднини и блиски пријатели се со вас во тој посебен момент, овие зборови ќе добијат посебна моќ – особено за вас. Преку заветите и нивното гласно изговарање вие потсвесно преземате одговорност.

Мит број 2: Венчавката е само уште една прослава

Вие имате право да ја третирате свадбата како убав повод за прослава. Но, имајте на ум дека таа се разликува од обичните забави и празничните семејни собири. Како прво, таа е посветена на љубовта, искреноста и чувствата. Но, за разлика од Денот на вљубените, венчавката има посебно значење. Ова не е само празник за младите кои ја крунисуваат својата љубов со брак, туку и за нивните родители, баби и дедовци. Свадбата е редок момент кога ќе може да почувствувате искреност, љубов и вистинска поврзаност меѓу генерациите што не може да ги осетите на која било друга забава.

Мит број 3: Венчавките се секогаш исти

Пред да ја одбиете да правите венчавка, размислете за свадбените веселби сега. Убава и сензуална забава може да се организира дури и во шума, во близина на живописна река, дури и на бреговите на езерото Комо или во стар француски замок. Можете да изберете да се венчате на карпест врв во Јужна Африка, на црна плажа во Исланд или некое друго необично место што ве опишува вас како пар.

Мит број 4: Глупаво е да потрошите толку пари за еден ден

Да изберете патување е прекрасно, но веројатно ќе има многу патувања во вашиот живот. Свадбата е еден незаборавен ден и една посебна церемонија што не може да се повтори. Плус, не мора да потрошите многу пари: верувајте, дури и стапувањето во брак во Италија не е толку скапо колку што мислите. А, постојат многу начини на кои може и да заштедите.

Мит број 5: Тешко е да се организира убава венчавка, а и немате време за сè да испланирате

Подготовките за прославата се навистина напорни, но многу пријатни. Ако сепак не го сакате тоа, само ангажирајте агенција за свадби – и тогаш треба само повремено да се среќавате со професионалците, да испиете шолја кафе и да разговарате за концептот на прослава, декорациите, поставувањето на маса и други мали нешта во опуштена атмосфера. Овој напор нема да ви одземе толку многу време, но дефинитивно ќе ви се исплати: ќе го имате еден од најубавите денови во вашиот живот, кој ќе му го прераскажувате на вашите деца и внуци.

Можеби сакате да прочитате и за 7-те венчавки кои не поминале според плановите, но сепак изгледале прекрасно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар