25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

Дали сте ги виделе Ван Гог и Гогин како седат на иста маса? Дали сте гледале како луѓето се користени како живи шаховски фигури на огромно поле? Ова е колекција фотографии со голема историска вредност. Тие ќе ви овозможат да посведочите на некои од најпознатите и најважните настани од историјата на човештвото.

1. Принцезата Елизабета ги проверува жените од Кралската војска во Шресбури, Англија, 1949-та година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

2. Албански бегалци се симнуваат на италијанското пристаниште во Бари на 8-ми август 1991-ва година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

3. Германски војник кој бил држен како затвореник се враќа дома само за да пронајде пустош, 1947-ма година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

4. Младата Ан Локли пие чај со бебе-орел и рак во Велс, 1938-ма година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

5. Пеле одмора за време на снимањето на „Бегство до победа“ (Еscape to Victory), 1981-ва година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

6. Кравји чевли носени од продавачите на алкохол за време на Забраната во САД со цел да ги прикријат нивните траги, 1924-та година

25 ретки фотографии што го покажуваат животот во минатото

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар