25 необични работи кои сигурно ги немате видено

25 необични работи кои сигурно ги немате видено

Светот е полн со чуда. Но многу ретко застануваме да помислиме на неверојатните работи кои нè опкружуваат. Многу често слушаме за некои необични нешта, но речиси и да не знаеме како изгледаат. Погледнете неколку „скриени“ работи кои сигурно ги немате видено.

1. Библијата на Гутенберг

(1)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Оваа книга е симбол за почетоците на печатарството во Европа. Јохан Гутенберг прв пат ја издал во раните 1450-ти. Историчарите тврдат дека постоеле вкупно 185 копии од Библијата – 150 на хартија и 35 на пергамент.

2. Алкатраз

(2)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Алкатраз е најпознатиот затвор во светот. Во светската култура, литература и историја, ова место е затвор од кој никој не може да избега. Затворот е лоциран на островот Алкатраз во заливот на Сан Франциско. Денес туристите слободно можат да го посетуваат затворот.

3. Темната страна на месечината

(3)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Од Земјата не можете да ја видите оваа страна на месечината, но постојат многу фотографии направени од вселената. Постојат 2 „мориња“ од оваа страна – Морето на Москва и Морето на соништата. Покрај тоа, најголемите кратери на месечината се наоѓаат токму на оваа страна.

4. Deep Blue, компјутерот кој победи човек во партија шах

(4)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Во 1997 година, овој компјутер го победи светскиот шампион во шах, Гари Каспаров. Овој настан предизвика многу грижа, луѓето почнаа да се плашат од тоа дека роботите ќе го освојат светот и ќе ги поробат луѓето.

5. Шише од 1 литар

(5)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Еве како изгледа шише од 1 литар пред да биде загреано и „надуено“.

6. Мона Лиза

(6)25-neobichni-raboti-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Ова ремек-дело изгледа навистина величествено на телевизија. Во реалноста, оригиналната слика е навистина мала, висока е 76 центиметри, а широка е 53 центиметри.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар