16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Во текот на целата историја на човештвото биле кажувани многу митови. Со појавата на Интернетот, многу вистински и лажни приказни им станале достапни на многу луѓе. Сигурно имате сретнато поголем дел од овие митови, а сега е време да престанете да верувате во нив.

1. Принцезата со бркови за која мажите се убивале

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Сигурно имате слушнато за принцезата Каџар која изгледа необично според денешните стандарди за убавина, но била вистински симбол за убавина во нејзино време. Оваа приказна е делумно вистинита, но прашањето е дали оваа жена навистина постоела? И да и не. Жената на оваа фотографија била сопруга на Насер ал-Дин Шах Каџар. Некои луѓе мислат дека таа воопшто не била вистинската сопруга на шахот, туку станувало збор за машки актер.

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

На оваа фотографија пак се наоѓа ќерката на шахот, Исмат ал-Давла. Ни таа ни мајка ѝ не биле убави, ниту пак имале многу фанови. Живееле во муслиманска земја и немале можност да комуницираат со други мажи или да одбираат сопрузи.

2. Никола Тесла бил инструктор по пливање

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Ова е одлична фотографија, но човекот на неа иако многу наликува на Тесла, е некој сосема друг. Фотографијата е направена во 1898-ма година кога Тесла имал 42 години, а инструкторот на неа изгледа многу помладо.

3. Џејмс Ерл Џоунс, гласот на Дарт Вејдер, морал да излегува со неговиот костум поради расата

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Ова е навистина интересна легенда, но фотографијата е направена во Лондон во 1979-та година кога немало клубови „само за бели луѓе“. Според Марк Хамил, Џоунс никогаш не го облекол костумот на Дарт Вејдер. Дејвид Проус кој го глумел Вејдер во оригиналната трилогија изјавил дека на фотографијата не се наоѓа тој. Најверојатно станува збор за некој фан.

4. Огромен стршлен

16 митови од Интернетот во кои треба да престанете да верувате

Оваа фотографија се појави со објаснување дека ова ужасно суштество убива 40 луѓе во Јапонија секоја година. Иако во оваа приказна има вистина, овие стршлени никогаш не растат олку големи. Она што го гледате на фотографијата е само 3Д модел.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар