10 инспиративни монолози од женски филмски ликови

Резултатите од една студија откриле дека жените имаат само 30% од улогите со текст во денешните филмови, а само 15% имаат женски карактери во главната улога. И покрај фактот што Кејт Бланшет и Лупита Нјонг земале огромен број Оскари и најноминираната личност на сите времиња е брилијантната Мерил Стрип, сепак изгледа дека машките карактери сè уште во голема мера преовладуваат на филмското платно.

10 неверојатни и инспиративни монолози од женски филмски ликови

Токму затоа составивме листа од најсилните и најневеројатните женски карактери кои ќе ве инспирираат со својот говор и ќе ве потсетат зошто токму тие ја имаат главната улога во овие филмови.

1. Злобни девојки (Mean Girls)

2. Легално плавуша (Legally Blonde)

3. Валкано танцување (Dirty Dancing)

4. Убавица на задача (Miss Congeniality)

5. Убиј го Бил (Kill Bill)

6. Деверици (Bridesmaids)

7. Железната жена (The Iron Lady)

8. Сексот и градот (Sex and the City)

9. Да се има и да се нема (To Have and Have Not)

10. 10 нешта кои ги мразам кај тебе (10 Things I Hate About You)
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар