Половина од нашето тело воопшто не е човечко

Од целото наше тело, само 43% е изградено од човечки клетки, а остатокот е вода, микроорганизми и други живи едноклеточни организми.

Ставете го палецот во уста и ќе се случи чудо: 10 факти за човечкото тело кои ги шокираат дури и докторите

Човечкото тело е неверојатно. Тоа е способно да трча маратони и да создава нив живот – работи кои навистина влеваат стравопочит кога ќе застанете и размислите за нив.

19 знаци дека сте ангели заробени во човечко тело

Доколку се пронајдете во најмалку 12 од следниве 19 знаци, можете да бидете сигурни дека сте ангели заробени во човечко тело...

15 факти кои докажуваат дека вашето тело има вистински супермоќи

Научниците речиси секој ден откриваат нешто ново за човечкото тело, а многу од тие новости се навистина чудни...

9 човечки органи кои никој не знае за што служат

Веројатно сте чуле за овие делови од телото, но никогаш не ви било јасно за што точно служат.

6 митови за човечкото тело во кои треба да престанеме да веруваме

Можеби овој податок ќе ви звучи чудно, но просечниот човек знае многу малку за сопственото тело.

Неверојатно научно откритите: Човечкото тело продолжува со живот по смртта!

Кога човечкиот мозок престанува да работи, лекарите официјално прогласуваат дека настапила смртта. Но, ново американско истражување покажува дека таа дефиниција би можела да се промени...

Девојка користи боја за да ги претвори човечките во тела на животни

Ова е тарантула, но не вистинска, туку уметничко дело на младата уметница Ема Феј.

Артистка со помош на боја за тело маестрално ги трансформира луѓето во животни

Поголемиот дел од луѓето ја користат шминката со цел да бидат забележани, но артистката Шенон Холт ја носи оваа идеја во сосема нова насока.

10 јадења кои го потхрануваат мозокот

Во здраво тело – здрав дух. Ова е позната изрека која секој треба да ја сфати сериозно. Менталното и физичкото здравје се подеднакво важни, а здравата исхрана тука игра важна улога.

Детално исцртани човечки тела совршено се претопуваат со пејзажите на Њујорк

Резултатот се неверојатни фотографии во кои изгледа како моделите да се провидни...

Топ 7 документарни филмови кои мора да ги погледнете

Од спортски документарци, преку филмови за планетата на која живееме, па сè до приказна за обична шолја кафе - ви ги претставуваме топ 7-те документарци.
Датум: 23 мар 2014
, Автор:
12