10 април 2018 | Кафе пауза

Половина од нашето тело воопшто не е човечко

Од целото наше тело, само 43% е изградено од човечки клетки, а остатокот е вода, микроорганизми и други живи едноклеточни организми.

Внимавајте: Овие видови лекови може да предизвикаат епизоди на депресија

Лековите постојат за пациентите да се чувствуваат подобро и во најголем дел од времето добро ја завршуваат намената. Но, секој лек има и листа на ретки и чести несакани ефекти.

12 лоши одлуки што несвесно ги носиме секој ден

Дури и најинтелигентните луѓе често грешат и прават ужасни избори во текот на денот.

Неколку идеи како да го претворите вашиот запуштен балкон во место за уживање

Вашиот балкон не мора да биде место каде само сушите облека и чувате непотребни предмети.

25 уникатни видови општествени уредувања за кои веројатно не сте слушнале

На луѓето им се потребни ред, мир и просперитет, а во ова голема улога игра општественото уредување.

Неочекувани комбинации на бои кои изгледаат неверојатно добро

Ако вашиот стил на облекување ви станува здодевен, сигурно сте во искушение да пробате нешто ново.

7 знаци дека не ја разбирате еволуцијата

Понекогаш недостига добар наставник за сето тоа да го објасни, но некогаш и самата личност едноставно не го разбира концептот.

10 работи кои ни се познати за идната колонизација на Марс на Елон Маск

Пред 20 години ако некој ви кажел дека ќе го колонизираме Марс, сигурно би му се изнасмеале. Дури и денес многумина се сомневаат во овој подвиг.

Што сè орбитира околу Земјата во моментов?

Областа околу нашата планета е преполна со сателити, вселенски станици и остатоци од вселенски тела чиј животен век истекол, а сега можеме и да ги следиме и да дознаеме нешто повеќе за нив.

Најсмешните ситуации низ кои поминале докторите со своите пациенти

Можеби мислите дека вашата средба со лекарот ќе биде тајна, но лекарите од одлучиле да ги споделат најчудните прашања кои ги слушнале од своите пациенти.

9 знаци дека не треба да брзате со стапување во брак

За паровите кои веќе се свршиле или живеат заедно, а венчавката е на повидок, важно е да ги средат сите аспекти на врската пред, а не откако ќе застанат пред олтар.

Погледнете го хендикепираното маче со најслатките изрази на лицето

Рекси е 3-годишно маче кое има скршен 'рбет и не може да ги контролира своите задни нозе.