10 јадења кои го потхрануваат мозокот

Во здраво тело – здрав дух. Ова е позната изрека која секој треба да ја сфати сериозно. Менталното и физичкото здравје се подеднакво важни, а здравата исхрана тука игра важна улога.

0-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk_

За правилно функционирање на телото, на организмот и на мозокот им се потребни хранливи материи кои ќе ги одржуваат во форма така што тие би можеле целосно да си ги извршуваат своите функции. А бидејќи тие хранливи материи ги внесуваме преку храната и течностите, од непроценлива важност е да знаеме што влијае добро, а што лошо на нас.

Правилната исхрана и те како влијае на нашата мозочна активност, брзината на размислување и продуктивноста во завршување на работите. За правилно да функционира, на мозокот му е потребна енергија, па од витална важност е да знаеме како и преку што да му ја обезбедиме.

Интегрални житарици

Мозокот ги прима хранливите материи преку крвта која доаѓа во мозокот и тоа во облик на глукоза. Житариците со ниска вредност на гликемиски индекс, посебно оние кафеавите, се совршени за да ја завршат оваа задача одржувајќи го мозокот постојано буден.

(1)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Масна риба

Телото не произведува есенцијални масни киселини, па тие можат единствено да се внесат во организмот преку исхраната. Најефективните омега 3 маснотии во најголеми количини ги има во масната риба, а се јавуваат како еикозапентаеноинска и докозахексаеноинска киселина. Иако истите можат да се најдат и во други состојки, во масната риба тие се во форма која мозокот може лесно и веднаш да ја искористи. Во масни риби спаѓаат лососот, пастрмката, скушата, харингата, сардините, сарделата и др.

(2)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Боровинки

Според истражувања направени на Универзитетот Тафтс во Соединетите американски држави, боровинките се покажале како доста ефективни во борбата против краткотрајното губење на меморијата. Тие ја подобруваат и зајакнуваат мозочната активност, а со тоа ја подобруваат меморијата во мозокот.

(3)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Домати

Доколку се прашувавте зошто баш доматите се толку препорачливи во секојдневната исхрана, тогаш одговорот е многу едноставен: содржат еден куп витамини кои се потребни за нашиот организам, а за мозокот најважен е ликопенот. Тој е моќен антиоксиданс од групата на каротеноидите, кој ги заштитува мозочните ќелии од оштетување кое се јавува во состојба на деменција.

(4)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Витамини

Некои Б витамини, посебно Б6, Б9 (фолна киселина) и Б12, се познати по тоа што го намалуваат нивото на хомоцистин во крвта, а со тоа ја намалуваат веројатноста за мозочен удар или заболување од Алцхајмерова болест. Едно истражување спроведено на група постари луѓе, покажало дека после 2 години интервенција со овие витамини, мозочната активност им била значително подобрена во однос на користење на некои други третмани.

(5)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Црна рибизла

Ризбизлата е богата со витамин Ц за кој долго време се смета дека ја подобрува работата на мозокот. А кога притоа може да уживате во вкусот на ова превкусно и многу здраво овошје, воопшто нема потреба да купувате вештачки витамини во вид на апчиња.

(6)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Семки од тиква

Дневно доволни ви се една шака семки и ќе бидете како нови. Семките од тиква содржат големо количество на цинк кој е многу значаен за меморијата и размислувањето. Природно си е природно нели?

(7)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Брокула

Брокулата е зеленчук богат со витаминот К кој значително влијае врз когнитивните функции на мозокот. Тоа подразбира дека размислувањето, чувствувањето, интуицијата и други мозочни функции, ќе бидат многу подобрени доколку овој витамин го внесувате во поголеми количини во вашиот организам.

(8)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Жалфија

Во македонскиот јазик позната и како растение мудрец, жалфијата има важна функција во подобрување на меморијата. Уште од најстари времиња оваа билка ја користеле за лечење на секакви болести, па ни денес не е лошо да стане постојан дел од вашата исхрана. Помага за релаксација, нервоза, вртоглавица и друго.

(9)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Лешници

Витаминот Е се покажал како многу значаен за подобрување и одржување на мозочните функции, посебно кај постарите. За ова е спроведено и истражување од Американското списание за епидемиологија според кое, задоволително количество од овој витамин може да спречи какви било мозочни пречки. Покрај зелените зеленчуци, маслинките, оризот и многу други, лешниците се посебно добар извор на овој витамин.

(10)-10-jadenja-koi-go-pothranuvaat-mozokot-kafepauza.mk

Добрата и правилна исхрана ни овозможува нормален тек на мозочната и физичката активност. Енергијата која ја добиваме преку хранливите материи е најважна за правилното функционирање на човечкото тело, како и за спречување на болести кои можат да го нападнат. Здравата исхрана и внесувањето на потребните витамини во нашето тело треба да ни биде приоритет, бидејќи здравјето доаѓа пред сè.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар