храна | Кафе пауза - Part 3

5 намирници што треба да ги избегнувате ако имате главоболка

Главоболката е еден од најчестите здравствени проблеми, а може да биде предизвикана од низа фактори. Но, дали знаевте дека јадењето одредена храна може да го влоши овој проблем?

Ако имате мрзливи црева, јадете ја оваа храна поретко

Дали знаевте дека јајцата можат да го забават варењето на храната, па дури и кафето за кое се смета дека помага при варењето?

Мајка од Белгија создава уметност со храна и тоа изгледа навистина прекрасно

Пред околу една година, Јоланда започна да создава лесни рецепти и да ги фотографира и се занесе толку многу, што започна да создава уметност со храната, па во нејзините чинии ќе забележите форми на прекрасни цвеќиња и преслатки животни.

Не лутете им се на децата: Вродено им е да не сакаат зелена храна

Битката околу зеленчукот се води во речиси секое домаќинство. Но, не лутете се, децата не се целосно виновни за својата пребирливост.

Храна што предизвикува гасови кај новороденчињата

Сосема е природно новороденчињата да имаат гасови секој ден, но понекогаш може да се случи бебињата да не се чувствуваат пријатно поради нив.

Дали ова се најфотогеничните колачи што сте ги виделе досега?

Храната никогаш не треба да биде сервирана само за чувството на вкус, туку треба да јадеме почесто и со очите.

5 работи што не треба да ги ставаме во микробранова печка

Не треба да ја користите микробрановата печка постојано, а некоја храна не треба дури ни да ја ставате.

7 начини како да го искористите преостанатото вино

Отворивте шише скапоцен пијалак и се прашувате како да го искористите преостанатото вино? Секоја капка од овој божествен пијалак можете да ја искористите многу паметно.

Колачиња инспирирани од „Војна на Ѕвездите“

Катерина Мун е артистка која секогаш ја прикажува својата креативност преку прекрасни печени колачиња. Едни од нејзините најпознати и најомилени колачиња се оние инспирирани од „Војна на Ѕвездите“ за кои сме сигурни дека сите обожаватели ќе сакаат да ги вкусат.

15 кујнски садови што ќе ве освојат со својата харизма

Задоволството од храната зависи и од условите во кои се консумира, а креативните садови не само што ќе го направат вашиот оброк повкусен, туку и ќе ви го разубават денот.

Што навистина се случува кога на вашата храна ќе слета мува?

Познато е дека мувите ја контаминираат вашата храна, но штетата што ја предизвикуваат овие мали суштества е многу поголема отколку што мислите.

6 намирници што може да ги јадете навечер без да се здебелите

За да избегнете тешко варење на храната, неквалитетен сон и зголемување на телесната тежина, треба мудро да ги изберете намирниците за вашата вечера.