Се плашите од пајаци? Постои начин како да се ослободите од таа фобија

Една од најчестите фобии е стравот од пајаци, а научниците од Холандија пронашле доброволци кои патат од оваа фобија и со нив ги испробале некои методи за ослободување од таквиот страв.

Страв од билансот на сметката или страв од мерење на тежината?

Современиот начин на живот со себе носи развој на некои нови нови стравови, така што некои личности се плашат од губење на податоци, а други имаат страв да се качат на вага.

Педофобија – Дали имате страв од деца?

Фобијата претставува состојба на умот која е поврзана со стравот.

Сте чуле за черофобија – страв од среќа, смеа и шегување?

Речиси и да нема човек на планетава кој не се нашол во ситуација нешто да му изгледа толку добро, што почнува да се сомнева дали е вистинито.

Се плашите од кловнови? Дознајте од каде потекнува вашиот страв

Фобијата од кловнови се нарекува коулрофобија и постојат многу хорор филмови во кои главните негативни ликови се токму кловновите.

Руски психолог открива изненадувачки, но ефикасен метод за ослободување од стравовите

Станува збор за постапка од 3 фази, која доколку ја издржите до крај, вашите фобии и стравови ќе исчезнат за само неколку минути.

Од каде потекнуваат нашите стравови и фобии?

Дали гените се главните причинители на нашите стравови или животните искуства се вистинските виновници за нивната појава?

Кои фобии ги делите со вашиот хороскопски знак?

Па, кои фобии се најчести за секој од хороскопските знаци?
Датум: 12 ное 2015
, Автор:

Фобија од љубовни врски: 7 знаци дека тој се плаши да биде со вас

Постојат два вида луѓе: Оние кои сакаат да се во врска и оние кои преферираат да имаат отворени можности.

Чудната причина поради која голем број жени се плашат да останат сами дома

И покрај тоа што не станува збор за официјална фобија, голем број жени ги искусуваат истите симптоми како и кај другите добро познати фобии.
12