Титаник II ќе заплови во 2022-ра година, следејќи ја истата рута како својот претходник

Потонувањето на Титаник е можеби најпознатиот бродолом на сите времиња...

Две мистериозни книги ја предвиделе катастрофата на бродот Титаник

Две дела, две фиктивни приказни, низа бизарности и премногу коинциденции поврзани со една од најголемите трагедии на сите времиња.

Вистинските причини за потонувањето на Титаник

Најновите докази откриваат дека покрај парчето мраз постоеле и неколку други фактори кои придонеле за катастрофата.

Кои актери требале првично да ги овековечат Џек и Роуз од „Титаник“ на филмското платно?

Многумина сметаат дека филмот не би постигнал толкав успех да не глумеле Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет.

Вистинска љубовна приказна од Титаник која е многу поромантична од онаа на Џек и Роуз

Неверојатна вистинска приказна за луѓето кои одбиле да се спасат и решиле смртта да ја дочекаат онака како што и живееле – заедно.

Што би добиле со купувањето на најскапиот билет на бродот Титаник?

Дури и да го избегнал ледениот брег пред 104 години, Титаник сѐ уште би се помнел како најлуксузниот брод на сите времиња.

10 неверојатни случајности

Следниве примери ќе ви изгледаат премногу чудно за да бидат било судбина, било случајност.

Австралиски милијардер планира да го изгради Титаник 2

Австралискиот милијардер Клајв Палмер ги објавил своите планови за изградба на ултрамодерна, луксузна верзија на Титаник.

Фантастични слики од потонатиот Титаник

Наредниот месец, поточно на 14 април ќе се одбележат 100 години од катастрофалната несреќа на бродот Титаник. За да го одбележат овој јубилеј „National Geographic“ објавија нови слики од потонатиот брод...

Кога почетокот би бил крај во филмовите…

Сте се запрашале ли некогаш, како би изгледало кога би го свртеле дејството во филмот и од неговиот крај би направиле почеток? На овој начин, многу од филмовите би добиле среќни завршетоци.
Датум: 17 мар 2012
, Автор:

10 пронаоѓачи кои загинале од сопствените изуми

Дел од откритијата заради кои денеска животот ни е поедноставен и полесен, скапо ги чинеле нивните пронаоѓачи. Платиле со животот...
Датум: 23 јан 2012
, Автор:

Сликата со голата Кејт Винслет од „Титаник“ на продажба

Една од незаборавните сцени во филмот е кога Џек Досон ја слика Роуз, која е тотално разголена и легната на софа. Сликата всушност ја има нацртано режисерот на филмот Џејмс Камерoн.
12