старост | Кафе пауза

5 грешки за кои ќе зажалите во староста!

Како што старееме, имаме тенденција да ги гледаме нашите животи од поинаква перспектива, па така сфаќаме дека во одреден момент сме донеле погрешни одлуки и дека требало поинаку да постапиме.

10 суптилни знаци дека сте остареле

Го знаете чувството на немир кога нема да излезете во сабота навечер? Кога ќе остарете, тоа чувство исчезнува и можете да го поминете викендот дома во мир.

Запознајте го Џонатан: Оваа желка е толку стара што има живеено во 3 века

Овој „постар господин“ доживеал многу нешта во животот.

Колку секој хороскопски знак се однесува како стара душа?

Секој хороскопски знак има одредени карактеристики со кои ја покажува својата душевна „класичност“ и степенот на емотивна зрелост.

Тест: Дали вашиот мозок е постар или помлад од вашето тело?

Секој орган во телото старее, а за разлика од другите органи, клетките во мозокот не се регенерираат.

Во повеќето случаи, женскиот мозок е помлад од машкиот

Според едно истражување, женскиот мозок е биолошки помлад од мозокот на мажите на иста возраст.

4 здравствени проблеми што се влошуваат со текот на времето

Како што стареете малите проблеми стануваат сè поголеми и може да ви изгледаат посериозни од кога било.

Истражување од Харвард: Повременото постење може да ви го продолжи животот

Нешто што луѓето го правеле со векови поради религија, се покажало како навистина корисно според науката.

Неверојатна приказна: Сакајте ги и почитувајте ги родителите во нивната старост

Ако вашите родители се стари немојте да се однесувате грубо или да ги гледате како товар.

3 важни одлики на луѓето кои имаат над 90 години

Медицината се обидува да ни овозможи подолг живот, но веќе постојат луѓе ширум светот кои без проблем доживуваат најмалку 90 години.

Како би изгледале денес некои од најпознатите музички ѕвезди ако сè уште беа живи?

Сигурно имате слушнато за Клубот 27, трагична листа од познати луѓе кои починале на таа возраст.

Најстариот мачор во Англија го прославил својот 30-ти роденден

Рабл е мачор од Ексетер, Англија и моментално е нарекуван најстариот мачор на светот.